top of page
Реалізація пріоритетного напрямку виховання
2016-2017 н.р.

Національно-патріотичне виховання дітей та молоді визнано в Україні пріоритетним напрямом державної політики та здійснюється відповідно до положень Конституції України, законів України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті», «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 - 1945 років» на виконання Указів Президента України: від 13 жовтня 2015 року №580/2015 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 - 2020 роки», від 11.02.2016р. № 69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності й увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні», від 13.11.2014 № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи», від 13.11.2014 № 871/2014 «Про День Соборності України»; від 14 жовтня 2014 року № 806/2014 «Про День захисника України»; Постанови Верховної Ради України від 12 травня 2015 року № 373-УІІІ «Про вшанування героїв АТО та вдосконалення національно-патріотичного виховання дітей та молоді», від 12.12.2016 № 1807 «Про відзначення пам’ятних дат та ювілеїв у 2017 році», розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. № 954-р «Про затвердження плану заходів щодо популяризації державних символів України, виховання поваги до них у суспільстві» та інших нормативно-правових актів.

Завдання і зміст цієї роботи визначені у «Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки», Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді , Методичних рекомендаціях щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах , Методичних рекомендаціях щодо засад діяльності музеїв історичного профілю дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладів, наказі МОН України від 27.10. 2014 № 1232 «Про затвердження плану заходів щодо посилення національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді, заходах реалізації ІІ етапу обласного науково-методичного проекту «Освітні стратегії соціалізації громадянського суспільства» на період 2015-2020 рр., міській довгостроковій комплексно-цільовій програмі «Крок за кроком виховуємо - дитину, особистість, людину, громадянина», міській Комплексній програмі з національно-патріотичного виховання «Виховуємо дитину – будуємо країну» для загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів на період 2015-2021 рр., затверджених рішенням колегії Управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради від 19.02.2015.

Педагогічний колектив КЗШ І-ІІІ ступенів № 37 працює над створенням школи, яка б виховувала учнівську молодь, здатну успішно жити в оновленому суспільстві, забезпечила б виховання національної свідомості учнів різних вікових груп. Ми прагнемо, щоб у закладі панував національний дух, виховувалося нове покоління українських громадян.

Дуже важливим напрямком національно-патріотичного виховання молоді є формування та розвиток готовності до захисту України.

Формування ціннісних орієнтирів і громадянської самосвідомості у дітей щодо готовності до захисту України здійснюється на прикладах героїчної боротьби Українського народу за самовизначення і творення власної держави.

У процесі здійснення вищезазначеного напрямку роботи передбачено реалізацію таких виховних завдань: збереження пам’яті про борців за незалежність України у XX столітті; увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років; вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні; вшанування українських воїнів - учасників антитерористичної операції на Сході України, волонтерів та громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України

Педагогічний та учнівський колективи школи плідно співпрацюють з радою ветеранів, спілкою воїнів АТО. На багатьох святах, які проходять у школі, присутні ветерани Другої світової війни, учасники антитерористичної операції на Сході України.

Шляхами реалізації громадянсько-патріотичного виховання у позакласній роботі, пропаганди необхідності захисту Батьківщини, військово-професійної орієнтації учнівської молоді, підвищення рівня роботи з виховання призовної і допризовної молоді, підготовки її до військової служби в закладі проводяться тематичні місячники та декади, а до визначних подій в житті країни - єдині уроки мужності, години пам'яті, виховні години.

З метою поширення знань серед учнів про заслуги козаків у боротьбі з чужоземними загарбниками, проводяться пізнавальні виховні заходи, конкурсні програми «Козацькі розваги» та «Богатирські ігри», здійснюється науково – дослідницька робота з теми: «Криворіжжя - козацький край з давніми традиціями»; реалізуються проекти «Таємниці козацького часу», «Навіщо козакові шабля?»

Завжди урочисто, святково проходить тиждень козацької слави. Козацька естафета, козацькі забави, вікторини, змагання, конкурси, покликані сприяти вивченню молоддю історії українського козацтва, воєнного мистецтва козаків, участі школярів у Всеукраїнській дитячо - юнацькій грі «Сокіл», «Джура»

Виховання молоді на кращих прикладах життя борців за становлення української державності є одним з найбільш важливих шляхів формування історичної пам’яті. Патріотичне виховання молоді сприяє конструюванню національного історичного наративу через донесення до молоді правдивої інформації про героїчне минуле українського народу та звільнення історії від ідеологічно заангажованих, а то й відверто маніпулятивних трактувань радянсько-імперської доби.

На виконання Указу Президента України «Про День захисника України» від 14 жовтня 2014 року № 806/2014 у школі відзначається День захисника України та проводиться протягом жовтня місячник оборонно-масової роботи. У рамках місячника проведено ряд виховних заходів національно-патріотичного спрямування: відеолекторій «Справа честі і обов’язку справжніх патріотів - боронити Батьківщину»; єдина виховна година за темами: «А ми ту славу збережемо!», «Україна починається з мене», «У єдності – сила народу» із залученням воїнів АТО та ветеранів; виготовлення власноруч листівок для підняття бойового духу воїнам АТО «Захисникам Вітчизни присвячується»; привітання воїнів АТО «З Днем Захисника України!».

Ці заходи спрямовані на виховання у дітей любові до своєї батьківщини, формування особистості учня як громадянина-патріота. Учні мали змогу на прикладах з життя реальних людей, історичних особистостей глибше познайомитися з героїчними сторінками історії захисників української землі.

Реалізація пріоритетного
напрямку виховання
2015-2016н.р.

Пріоритетним напрямом виховної роботи у школі в 2015/2016н.р. було визначено патріотичне виховання учнівської молоді, невід’ємними складовими якого є волонтерська діяльність, співпраця з громадськими організаціями та робота шкільного музею.

      У співпраці з громадськими організаціями відкрилися нові можливості щодо залучення коштів для реалізації лідерських проектів.

        До єдиного обласного проекту «Школа – мій рідний дім», започаткованого громадською організацією «Міжнародна спілка «Єдиний простір», долучилися 43 загальноосвітні навчальні заклади міста, переможцем якого став учнівський колектив КЗШ №37.

        Відповідно до положень Конституції України, законів України: «Про освіту»; «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті»; «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»; «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 — 1945 років»;    на виконання Указів Президента України: від 13 жовтня 2015 року № №580/2015 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 - 2020 роки»; від 12.06.2015 №334/2015 «Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді»; від 11.02.2016р. «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності й увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні»;   від 13.11.2014 № 872 "Про День Гідності та Свободи"; від 13.11.2014 № 871 "Про День Соборності України"; Постанови Верховної Ради України від 12 травня 2015 року № 373-УІІІ «Про вшанування героїв АТО та вдосконалення національно-патріотичного виховання дітей та молоді»; розпорядження КМУ від 26 серпня 2015р.  № 871-р «Про затвердження плану заходів з проведення у 2015р. Всеукраїнського тижня права»; відповідно до Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, прийнятої на засіданні Колегії МОН України 26.03.2015, затвердженої наказом МОН України від 16.06.2015 № 641, та Методичних рекомендацій щодо  національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах (наказ МОН України від 16.06.2015 № 641), Методичних рекомендацій щодо засад діяльності музеїв історичного профілю дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладів (лист МОН України від 22.05.2015 № 1/9-255); наказу МОН України від 7.09.2000 № 439 "Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України";

на виконання заходів КЗШ № 37: Заходи з реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді; Заходи з проведення місячника оборонно-масової роботи, національно-патріотичного виховання, присвяченого 24-й річниці створення Збройних сил України; Заходи до Дня вшанування подвигу учасників Революції гідності й увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні; Заходи з питань активізації національно-патріотичного виховання та взаємодії з питань допризовної підготовки учнівської молоді; Заходи з проведення у 2015р. Всеукраїнського тижня права у КЗШ № 37; Заходи щодо відзначення 72-ї річниці визволення м. Кривого Рогу від фашистських загарбників; Заходи щодо відзначення у 2016 році Дня пам'яті та примирення і 71-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні»; Заходи для вшанування 30-ї річниці Чорнобильської катастрофи, було сплановано роботу з національно-патріотичного виховання учнів в КЗШ № 37 у 2015-2016н.р..

      Зусилля педагогічного колективу були зосереджені на реалізацію наступних завдань:

  • формування у дітей високої патріотичної свідомості, почуття вірності, любові до Батьківщини, турботи про благо свого народу,

  • виховання у учнів поваги до Конституції держави, законодавства, державних символів - Герба, Прапора, Гімну; сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави; 

  • виховання в учнів громадянської позиції,  громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України;

  • вивчення та популяризацію історії українського козацтва, збереження і пропаганду історико-культурної спадщини українського народу;

  • виховання поваги та любові до державної мови.

   Для реалізації цих глобальних завдань проводилась системна робота, яка передбачала забезпечення гармонійного співвідношення різних напрямів, засобів, методів виховання дітей у процесі навчання і позакласної діяльності.

        Учні школи брали активну участь у обласному конкурсі дитячої художньої творчості, присвяченої 25 річниці Незалежності України  та різних міських методичних заходах: міський фестиваль творчих справ «Україна для нас. Ми для України»; міський фестиваль – конкурс художньої творчості серед учнівської молоді  міста «Наші таланти тобі, Криворіжжя!», присвячений 25-річчю Незалежності України; міському конкурсі творчо-пошукових робіт «Краєзнавчий форум»; міська ХVІ відкрита конференція для старшокласників «Модель ООН. Україна. Кривий Ріг-2016»; волонтерський марафон «Подаруй дитині свято»; міський етап обласного фотоконкурсу «Ми – діти України» для учнів загальноосвітніх навчальних закладів; міський конкурс дитячого малюнку «Моє рідне місто».

На виконання наказу управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради від 21.01.2016 №15 «Про проведення міського фестивалю творчих справ «Україна для нас. Ми для України», з метою заохочення учнівської молоді до пізнання та вивчення рідної культури, звичаїв та традицій, досягнень та здобутків українського народу,  розширення україномовного простору, формування у підростаючого покоління патріотичних почуттів та рис громадянина своєї батьківщини, підтримки лідерських ініціатив у школі з 15 квітня 2016 року пройшов зазначений фестиваль.

Учасниками творчих справ фестивалю стали близько 400 учнів 1-11 класів, близько 100 педагогів і батьків.

У рамках міського дитячого фестивалю, згідно з умовами, проведено більше 50 виховних заходів у межах обраної тематики, а саме: «Україна – здорова країна», «Україна – волонтерська країна», «Україна талановита», «Україна спортивна»  тощо.

Під час творчих заходів використовувались, як традиційні, так і інноваційні форми виховної роботи. Найбільш популярними, яскравими та широкодоступними стали заходи, ініційовані лідерською громадою та проведені за сприяння педагогічного загалу. Єднанням надій, сподівань, демонстрацією волевиявлення та патріотичних почуттів став наймасовіший флешмоб «Ми-єдині», в якому взяли участь учні 1-11 класів та педагоги (відповідно до наказу УОН  № 226  від  06.06.2016 «Про підсумки проведення міського фестивалю творчих справ «Україна для нас. Ми для України»). Фестиваль творчих справ став масштабною подією року, цікавим досвідом об'єднання зусиль усіх учнів школи. Слід зазначити, що у рамках фестивалю усі класні колективи успішно використовували медіа-форми та активно висвітлювали хід заходів у соціальній мережі «ВКонтакті».

Учні школи брали активну участь у районних та загальношкільних заходах;

  • районі заходи: районний тур у рамках Всеукраїнського фізкультурно-оздоровчого патріотичного фестивалю школярів України «Козацький гарт» серед команд загальноосвітніх навчальних закладів; мітинг з відзначення Перемоги над нацизмом у Європі та завершення Другої світової війни;

  • загальношкільні заходи: місячник оборонно-масової роботи, національно-патріотичного виховання, присвячений 24-й річниці створення Збройних сил України; місячник оборонно-масової роботи, національно-патріотичного виховання, присвячений 71-річниці з Дня Перемоги у Другій світовій війні у період 1941-1945 рр.; тиждень української писемності та мови «Моя мова калинова»; тиждень оборонно-масової, національно-патріотичної роботи, присвячений 72-й річниці визволення м. Кривого Рогу від німецько-фашистських загарбників; шкільний етап VІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т. Шевченка;  екскурсії ріднокраєм: музей Бабенка А., Криворізький історико-краєзнавчий музей,  екскурсія до Ботанічного саду,  екскурсія до м. Чигирин; робота волонтерських загонів у рамках проведення заходів до Дня визволення України від нацистських загарбників;  відвідування військової частини; акція «Виховуємо нащадків патріотів»; свято «Осінній ярмарок»; урочисте покладання квітів до пам’ятного знаку партизанам-підпільникам, барельєфу Т.І. Буряченко, встановленого на честь загиблих воїнів у період Другої світової війни; привітання членами волонтерського загону «Бджілка» учасників партизанського руху та учасників Перемоги над нацизмом у Європі; День пам’яті та примирення, День Перемоги над нацизмом у Другий світовій війні

  • виховні заходи в класних колективах: інформаційні години про героїчні вчинки українських військовослужбовців, бійців добровольчих батальйонів у ході російсько-української війни, волонтерів та інших громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України; акція милосердя «Ветеран живе поруч»; тематичні заходи з учнівською молоддю до Дня  соборності України; тематичні заходи до Дня визволення Кривого Рогу;  зустрічі з учасниками бойових дій на Сході України та членами їх сімей, ветеранами Великої Вітчизняної війни та учасниками бойових дій на території інших держав; тематичні заходи з нагоди 100-річчя з дня народження І.Свєшникова, видатного українського археолога; єдині виховні години ( відповідно до календарного плану основних заходів управління освіти і науки виконкому міськради): до Дня партизанської слави (18 вересня); до Дня визволення України за темою «Шлях до перемоги» (23 жовтня); до Дня Гідності і Свободи «Україна - це Я!» (20 листопада); до  24-ої річниці Дня Збройних Сил України ( 4 грудня); «Права людини» з нагоди проголошення Загальної декларації прав людини (10 грудня).

У національно-патріотичному вихованні дітей використовувався виховний потенціал, пов’язаний із героїзмом українців, які боролися в арміях держав — учасників Антигітлерівської коаліції та в рухах опору нацистській Німеччині та її союзникам під час Другої світової війни 1939 - 1945 років, учасників міжнародних операцій з підтримки миру і безпеки.

 Протягом року згідно з планом спільної роботи з Радою ветеранів надавалася допомога хворим та немічним, учні школи поздоровляли ветеранів зі святами, запрошували на урочисті заходи до школи тощо. Ці заходи зумовили позитивні результати в громадському та патріотичному вихованні.

Важливим чинником національно-патріотичного виховання стало шанобливе ставлення до пам’яті про жертв комуністичного та інших тоталітарних режимів в Україні, зокрема жертв Голодомору, політичних репресій і депортацій.

Слід відмітити  високий рівень проведення  заходів з патріотичного виховання, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції Гідності, та воїнів АТО.

Значну роль у патріотичному вихованні відігравав шкільний історико - краєзнавчий музей ім. підпільниці Криворіжжя Т.І. Буряченко.  В музеї  проведено оновлення  тематичних експозицій,  проводяться тематичні виховні заходи.         

На виконання  листа МОН України № 1/9-614 від 27.11.2014 "Про методичні рекомендації з патріотичного виховання",  № 1/9-188  від 09.04.2015 «Щодо заходів з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни»,  № 1/9-593 від 14.11.2014  «Методичні матеріали Українського інституту національної пам’яті до 81 роковин голодомору пам’яті тих, хто чинив спротив геноциду»,  №1/9-412 від 13.08.2014 "Про проведення Уроків мужності" , наказу МОН України №1232 від 27.10.2014 року «Про затвердження плану заходів щодо посилення національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді» та наказу управління освіти і науки виконкому міської ради від 21.01.2015 №16 «Про проведення міської історико-патріотичної акції «Перемога, Свята Перемога», в рамках проведення щорічного міського конкурсу музейної роботи «Виховуємо нащадків - патріотів»  та з метою військово-патріочиного виховання учнів, героїзації осіб, що боролись та загинули за незалежність України, вшанування пам’яті учасників бойових дій на території інших держав, учасників Другої світової війни, видатних державних діячів у школі було сплановано та проведено ряд загальношкільних заходів:

      

  • заходи  з відзначення у 2015р. 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни;

  • урочисте покладання квітів до пам’ятного знаку партизанам-підпільникам;

  • привітання членами волонтерського загону «Бджілка» учасників партизанського руху та учасників Перемоги над нацизмом у Європі;

  • місячник оборонно-масової роботи, присвячений святкуванню Дня Збройних Сил України;

  • декада з військово-патріотичного виховання, присвячена 71-й річниці визволення міста від німецьких загарбників

проведено ряд виховних заходів в класних колективах:

  • уроки пам’яті, уроки мужності «Україна суверенна, незалежна держава», «Майдан. Революція гідності», «Герої небесної сотні», «Вони визволяли Батьківщину», «Ціною життя»;

  • тиждень «Україна - земля козацька» та веселі козацькі забави  «Ну-мо, козаки!»; свято «Тернова земля-земля українського козацтва»;

  • марафон вулицями міста в рамках міської патріотичної акції «Історія Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років у назвах вулиць м. Кривого Рогу» та фотозвіт на сторінках кл.сайту;

  • екскурсійна подорож по мікрорайону «Імена героїв в назвах вулиць мікрорайону» та  екскурсійна подорож до меморіального комплексу героям Великої Вітчизняної війни у парку ХХ партз’їзду;

  • фестиваль-конкурс аматорського фільму, комп’ютерної графіки та анімації «Рідне Криворіжжя».

      Задля консолідації зусиль педагогічної громади у посиленні національно-патріотичного характеру виховання, використання кращих традицій екскурсійної роботи, переміщення акцентів патріотичного виховання на готовність особистості відстоювати свої погляди та переконання щодо єдності поколінь  та з нагоди визволення м.Кривого Рогу,  Дня Перемоги було залучено учнів школи до  трамвайно-тролейбусної  екскурсії «Шляхами визволеного міста» . 

    Учні школи брали участь в різних районних заходах:

- урочисте покладанні квітів до пам’ятного знаку партизанам підпільникам, до стели «На лінії вогню»;

- районному мітинг з відзначення 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни;

- районний тур фізкультурно-патріотичного фестивалю «Козацький гарт»;

- районному конкурсі військово-патріотичної пісні «Світло вічного вогню».                      

       Значну роль у патріотичному вихованні відігравав шкільний історико - краєзнавчий музей ім. підпільниці Криворіжжя Т.І. Буряченко.  В музеї  створено тематичні експозиції, які розкривають сучасні суспільно-політичні події в Україні, на його  базі проводяться тематичні виховні заходи: екскурсії, конференції, воєнно-історичні читання, уроки мужності та патріотичного виховання, зустрічі з ветеранами, волонтерами, воїнами-захисниками – випускниками школи та батьками учнів, які брали участь в АТО. Слід відмітити  високий рівень проведення  у музеї заходів з патріотичного виховання, гідного вшанування подвигу ветеранів Другої світової війни, Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції Гідності та воїнів АТО.

     Історико - краєзнавчий музей ім. підпільниці Криворіжжя Т.І. Буряченко  було нагороджено  у травні  2015р.  грамотами управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради та Криворізької міської організації ветеранів за активну участь в історико-патріотичної акції «Перемога, Свята Перемога» та за підсумками  міського конкурсу-огляду музеїв навчальних закладів історичного та краєзнавчого профілів ( наказ УОН від 03.06.2015р. № 213 «Про підсумки проведення міської історико-патріотичної акції «Перемога, Свята Перемога»)

Реалізація пріоритетного напрямку виховання
2014-2015 навчальний рік 
bottom of page