top of page
Збереження пам’яті
про борців за незалежність України

У 21.02. та 24.02.2017 учні 5,6,9.11 класів відвідали музей Героїв АТО - Героїв України. Учні на власні очі побачили експонати та почули розповіді про реальні події на Сході України. Учні повинні пам'ятати про те, заради чого і кого віддали своє життя військові, волонтери і лікарі. Мають знати про те, що миром ми завдячуємо нашим воїнам-захисникам, нашим патріотам, які не шкодуючі свого життя захищали і захищають нашу країну.

На виконання заходів КЗШ №37, присвячених відзначенню Дня Героїв Небесної Сотні, було проведено Єдиний урок мужності «За Україну, за її волю, за честь і славу, за народ!» та зустрічі  учнів 3а, 3б, 4, 6, 7, 9  класів з Забояк О.Б. - обозним та Назарчук В. -  джурою  Інгульської Паланки Війська Запорозького Низового Українського козацтва.  Гості  розповіли  учням про відродження українського козацтва;  про окремі клейноди: булаву, бунчук, корогву, каламар та інші. Джура продемонстрував майстерне володіння козацькою зброєю-шаблею і ознайомив з корогвою Інгульської Паланки Війська Запорозького Низового Українського козацтва українських козаків. Під час зустрічі  гості дізналися  про волонтерську діяльність учнів школи та допомогу учасникам АТО.

Щоб віддати належну шану учасникам Революції гідності та вшанувати пам’ять полеглих Єдиний урок мужності розпочався  Хвилиною мовчання. Діти згадали Героїв Небесної Сотні та воїнів, які  віддали своє життя впродовж останніх років.

Бій під Кру́тами — бій, що відбувся  16 (29 січня)  1918 року на залізничній станції Крути  під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом  Червоної гвардії під проводом есера  Михайла Муравйова (згодом за свою жорстокість та свавілля страченого більшовиками) та загоном з київських курсантів і козаків " Вільного козацтва", що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Агресор втратив боєздатність на чотири дні та мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.

Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти  Брест - Литовський договір, який врятував молоду українську державність.

Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні у Києві біля  Аскольдової могили голова  Українсткої Центральної ради Михайло Грушевський  назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет  Півло Тичина  присвятив героїчному вчинкові вірш "Пам'яті тридцяти"  

Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006  року на місці бою встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну монету номіналом 2 гривні.

Їх було триста – студенти та гімназисти. Проти них були тисячі – солдати, фронтивики та матроси більшовицької армії. Нерівний бій. Бій під Крутами, який на декілька днів віддалив захоплення Києва. Втрати сягали: до 250 юнаків, одна рота (до 30 людей) студентів і 10 старшин. Бойовий наказ наша молодь виконала.

Подвиг українських юнаків під Крутами, що своєю кров’ю окропили святу землю в боротьбі за волю України, навічно залишиться в історії як символ національної честі. Ця героїчна й водночас трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов’язку — боронити її.

Вшановуючи пам'ять героїв, в школі проведено виховні заходи, інформаційні години, перегляд документального фільму  "Герої України. Крути. Перша Незалежність".

День Собо́рності - свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. В ході Тижня «Моя Україна 

– єдина країна» для учнів 1-11 класів було проведено виховну годину « Немає кращої країни, ніж наша рідна Україна» на якій діти говорили про єдність українського народу, неподільність території України, про мир та злагоду в нашій державі.

Учні молодших класів прийняли участь у вікторині «Що ти знаєш про Україну?», де познайомилися з основними історичними подіями становлення державності України. З великою відповідальністю учнів 1-7 класів віднеслися до участі в шкільному конкурсі малюнків «Україна – єдина країна», надавши понад 70 конкурсних робіт.

В шкільній бібліотеці працювала тематична виставка з нагоди Дня Соборності України «Ми за єдину і соборну Україну». Тематичні заходи в школі проходили з використанням документів, листів, презентацій, екскурсій до шкільного музею, бібліотеки.

!4 жовтня  українці відзначають державне свято - День захисника України. Указ про святкування підписав Петро Порошенко 2014 року, щоб вшанувати мужність та героїзм наших воїнів, які зупинили російську навалу.

Дата 14 жовтня обрана не випадково, адже збігається зі святом Покрови Пресвятої Богородиці - захисниці і покровительки українського козацтва.

Трагедія Бабиного Яру

"Сьогодні діти дізналися про трагедію Бабиного Яру. Спочатку їм було байдуже до моїх слів. Один Саша Валько сказав, що він про це почув зранку по телевізору.
Але поступово обличчя дітей змінювались, всі уважно стали слухати мою розповідь, задавати питання.Їм тепер не було байдуже до моїх слів..."

                                                                                       Левченко О.В., вчитель

Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи ветеранів війни та з метою всенародного вшанування подвигу партизанів і підпільників у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, увічнення їх пам'яті…» згідно з Указом Президента України «Про День партизанської слави» від 30 жовтня 2001 року № 1020/2001.

22 вересня 2016 року з нагоди Дня партизанської слави відбулося урочисте покладання квітів до пам’ятного знаку партизанам-підпільникам (вул. Сергія Колачевського) за участю голови районної у місті ради Солода В.М., заступників голови районної у місті ради, ветеранів війни та праці, волонтерів міського Центру волонтерського руху, представників трудових колективів, громадськості району, вчителів та учнів КЗШ № 37.

bottom of page